Välkommen till ST-forum i Västra Götalandsregionen! Gotaland Stlogo_frank8 menu_big.png
Vastra_gotaland4


Välkommen att göra AT eller ST i allmänmedicin i Västra Götalandsregionen!


Västra Götaland är Sveriges näst största län med nästan 1,6 miljoner invånare, med befolkningen i huvudsak koncentrerad till Göteborgsregionen och områdena kring Borås, Trollhättan och Skövde.
I Västra Götalandsregionen finns fyra större sjukhusområden, med flera sjukhus förlagda till trakterna kring Göteborg, Trollhättan, Borås och Skövde.

Det finns cirka 200 vårdcentraler, i såväl privat som offentlig regi, som har avtal med VG Regionen att bedriva primärvård, s k VG Primärvård, enligt Lagen om Vårdval.

För att en vårdcentral ska bli godkänd som utbildningsenhet för ST- och AT-läkare i VG Primärvård måste den vara bemannad med minst två specialister i allmänmedicin och uppfylla definierade och av studierektorerna godkända kvalitetskriterier. Som ST-läkare är man tillsvidareanställd på sin vårdenhet och vårdenheten får ekonomisk ersättning för sitt utbildningsuppdrag.


I VG Primärvård finns en samlad organisation med namnet Studierektorsenhet primärvård där det finns fem lokala studierektorsenheter med spridd geografiskt placering i: Göteborg, Södra Bohuslän, Södra Älvsborg, Skaraborg och Fyrbodal. Studierektorerna i regionen samarbetar för att skapa en gemensam utbildningsstruktur med Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (SOSFS 2008:17 och SOSFS 2015:8) samt rekommendationerna från Svensk förening För Allmänmedicin (SFAM) och Regiongemensamma ST-riktlinjer som grund. Studierektorerna arbetar producentneutralt gentemot alla utförare i VG Primärvård.


Är Du intresserad av ST i allmänmedicin i VG Primärvård – tag kontakt med någon av studierektorsenheterna eller direkt med någon av studierektorerna så berättar vi mer!


Fyrbodal:
ST Lena Westerberg, lena.thorin-westerberg@vgregion.se
ST Kerstin Holmberg, kerstin.m.holmberg@vgregion.se 
AT Kristofer Wennerström, kristofer.wennerström@vgregion.se
Ass Berit Nilsson, berit.nilsson@vgregion.se


Göteborg:
ST Britt Bergström, britt.bergstrom@vgregion.se
ST Helen Christensson, helen.christensson@vgregion.se
ST Camilla Sandin Bergh, camilla.sandin-bergh@vgregion.se 
ST Niklas Lehtipalo, niklas.lehtipalo@vgregion.se
ST Malin Lagerberg, malin.lagerberg@vgregion.se
AT Göran Eriksson, goran.eriksson@vgregion.se 
Ass Ulrica Adgård, ulrica.adgard@vgregion.se
Ass Sussi Cronstaaf, sussi.cronstaaf@vgregion.se


Södra Älvsborg:
ST+AT Eva De Fine Licht, eva.de_fine_licht@vgregion.se
ST Christina Vestlund, christina.e.vestlund@vgregion.se
AT  Jonas Zachrisson, jonas.zacrisson@vgregion.se 
Ass Annika Carlgren 0700-82 43 28, gemensam gruppmailbrevlåda: narhalsan.sa.studierektorsenhet@vgregion.se


Södra Bohuslän:
ST Karin Hed, karin.hed@vgregion.se
ST Ann Cecilia Wallin Götborg, cecilia.gotborg-wallin@vgregion.se
AT Per Nordenström, per.nordenstrom@vgregion.se 
Annika Rusko Andersson, annika.rusko.andersson@vgregion.se
Ass Elisabeth Karlsson, elisabeth.maria.karlsson@vgregion.se


Skaraborg:
ST Maria Berkhout, maria.berkhout@vgregion.se
ST Micael Elmersson, micael.elmersson@vgregion.se
ST Anneli Vinensjö, anneli.vinensjo@vgregion.se 
AT Klas Fellbrant, Skövdeområdet klas.fellbrant@vgregion.se
AT Lidköpingsområdet: Vakant
Ass Kjell Pettersson,  kjell.pettersson@vgregion.se,


Tf studierektorschef
Per Backman, per.backman@vgregion.se


Informatör Eva Almqvist, eva.almqvist@vgregion.se


Besök vår hemsida för Studierektorsenhet primärvård. 


Ta del av pågående och avslutade ST-FoU-projekt i primärvård Västra Götalandsregionen (FoU i VGR).